Rafamet UGE 300N Zemin Altı Cnc Tren Tekerlek Tornası Revizyonu ve Retrofit

RETROFİT NE DEMEK?

Retrofit kelime anlamı olarak güçlendirme, modifiye etmek, üretim esnasında konulmayan aksamların ilave edilmesi demektir. İmalat sanayinde; kullanım ömrü tamamlanmış Cnc Kontrol Sistemi ve mekanik aksam ile beraber modifiye edilerek yenilenmesi, uygulamasının tanımlanması için kullanılır.

MEKATRONİK NE DEMEK?

Mekanik ve elektronik sistemleri, imalat bilgi ve tecrübeleri ile modifiye edilerek birbirine entegre olan tek sistem haline getirilmesi işlemine MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ denir. Mekanik X firma, elektronik Y firma tarafından yapıldığı takdirde ortada iki proje olur. Bir bütünlük sağlamak mümkün olmaz.

Günümüzde yeni makinelerin tasarımı para kazanma kıstasına göre yapılmakta. Bunun sonucunda makinenin bedeline direk etki eden en önemli faktör olan ömür maliyeti göz ardı edilerek; 1 yıllık garanti süresi verilmekte. Bu garanti süresinin de bazı şartlar ile kapsama alanı daraltılmakta. Biz Cnc Center olarak tasarlayıp yaptığımız projelerin tamamında ömür maliyetini ilk sırada tutuyoruz. Firmamız yapmış olduğu retrofit projelerine 2(İki) yıl garanti vermektedir.

Retrofit uygulamalarında makinenin tork ve özelliklerinin artması için, gerekli olan makinenin çalışma senaryosunu firmamız çıkarmakta. Makine çalışma senaryosunun Macro yazılımı Cnc Center’ın ekibi tarafından yazılmaktadır. Bu prensipler ile elektronik ve mekanik sistemler modifiye edilerek yenilenmekte.

Rafamet UGE 300N Zemin Altı Cnc Tren Tekerlek Tornası revizyon öncesinde günde 1 vagon işleyebilmekte ve sarf malzeme tüketimi çok fazla olmakta idi. Bu performansı bile kronik arızalardan dolayı, istikrarlı bir şekilde yapamıyordu. Yaptığımız mekanik ve elektronik revizyon sonrasında günde 3 vagon işlemekte ve sarf malzeme tüketimi daha az olmakta. Özel tasarım ve yazılımlarımız sonucunda makine LOKOMOTİF tekerleklerini de torna etme yeteneğine sahip oldu. Yurt dışına servis ve yedek parça bağımlılığı sona erdi.

Doğru mekanik müdahaleler yapılmaz ise olumlu sonuç alınması imkansızdır. Retrofit için yapılması gereken uygulama genel hatları ile şöyle olmalıdır;        

 1. Cnc kontrol sisteminin sipesifik özellikleri doğru seçilmeli
 2. Eksen servo motorları seçilir.
 3. Eksen servo motor sürücüleri seçilir.
 4. Spindell servo motor ve sürücüsü seçilir.
 5. Mekanik analizi doğru ve gereken müdahaleler için tasarımlar eksiksiz yapılmalı. Makinede ihtiyaç duyulan mekanik müdahale tam olarak yerine getirilmelidir.
 6. Makine sökülmeli ve gerekli müdahaleler bu şekilde yapılmalı. Hidrolik tasarımı yapılır ve hidrolik ünite monte edilir. Kullanılan hidrolik piston, hidromotor ve hidrolik ekipmanların bağlantıları yapılır.
 7. Elektrik kabloları, haberleşme kabloları, hidrolik hortumlar, otomatik kızak yağlama hatları yeni kullanılır.
 8. Makinenin hareketli kısımlarına gitmek zorunda olan elektrik kabloları, haberleşme kabloları, hidrolik ve pinömatik hortumlar, otomatik kızak yağlama hatları hareketli kablo kanalı ile taşınır.
 9. İş güvenliği kriterlerine uygun bir şekilde uygulama yapılmalı.
 10. Makine kızaklarının dış etkenlere karşı koruma altına almak için planlama yapılmalı.
 11. Makine toplanırken mekanik aksam üzerinde gerekli testlerin yapılması. Bu testler atlanır ise vidalı mil, vidalı mil somunu, vidalı mil eksen taşıyıcı rulmanları ve benzeri arızalar ile sık sık karşılaşılır.
 12. Otomatik kızak yağlama sisteminin takılması ve hatlarının çekilmesi.
 13. Makineye özel olarak hazırlanan otomasyon panosu en uygun ve emniyetli alana monte edilir.
 14. Cnc kontrol ünitesi en emniyetli alana takılmalı.
 15. Sistem parametrelerinin girilmesi.
 16. Macro yazılımın yazılması.
 17. Servo motorların senkronize edilmesi.
 18. Tüm kumandanın Cnc Kontrol ünitesinde toplanması.
 19. Otomasyon panosu ile Cnc Kontrol ünitesinin tüm bağlantıları oluşturulur. Makinenin çıkartılan çalışma senaryosuna göre mekanik ve elektronik sistemlerinin birbirine tanıtılması yapılır.
 20. Mekatronik mühendisliği ile mekanik ve elektronik sistemler, imalat bilgi ve tecrübeleri ile modifiye edilerek birbirine entegre olan bütünleşmiş bir sistem haline getirilerek, makinenin devreye alınması.
 21. Oluşabilecek arızalara Türkçe tanımlama ile hızlı bir şekilde müdahale imkanı sağlanır.
 22. Bilgisayar bağlantısı ile internet üzerinden makineye bağlantı sağlanıp, makinenin makro yazılımına girilip müdahale etmek için gerekli alt yapının hazırlanması. Gereksiz zaman ve servis kaybı önlenmektedir.
 23. Makro yazılımların back-up’ları, elektrik-elektronik projesi, hidrolik şeması ve gerekli teknik özelliklerin verilmesi.
 24. Makinenin boyanması.
 25. Tüm bunların sözleşme ile yapılması gerekmektedir.

Piyasa koşullarında sadece kaç para kazanacağını düşünen kişiler olduğu gibi en az paraya nasıl yaptırırım düşüncesi ile hareket eden işverenler de mevcut. Bu iki düşünce yapısı da verimli, istikrarlı ve uzun ömürlü projelerin önündeki en büyük engel.

Doğru yapılmayan Retrofit, harcanan bütçenin boşa gitmesi demektir. Mekanik ve elektronik uygulama sorumluluğu beraber yüklenilmelidir. Mekatronik Mühendisliği hem mekanik hem de elektronik yetkinlik ile sağlanabilir. Firmamız projeleri mekanik ve elektronik ile beraber yaparak, tüm sorumluluğu yüklenmektedir.