CW 2000 Zemin Üstü Cnc Tren Tekerlek Tornası Dönüşümü ve Retrofit

Tren tekerlek formu ve yüzeyi kontrol edildi; iki tekerlek arasındaki sapma ve ölçü farkı değeri 0.01 mm gibi yüksek bir hassasiyetin elde edildiği görüldü. Yaptığımız makine ECM Müdürü tarafından kontrol edildi ve onaylandı. Yük trenlerinin vagon tekerleklerini işlemeye uygun bulundu.

Üniversal talaşlı imalat makinelerinin Cnc’ye dönüştürülmesi ve gerçek bir Cnc olarak çalışması için mekanik ve elektronik senkronizasyonu tam olarak yapılmalıdır. Bu ancak Mekatronik Mühendisliği ile olabilir. Unutulmamalıdır ki üniversal bir makine olarak çalışması için tasarlanmış ve imal edilmiş mekanik bir tezgahın, tüm mekanik yapısının Cnc ergonomisine göre yeniden tasarlanması ve imal edilmesi gerekir. Bu tür uygulamalarda yeterli bilgi ve birikime sahip olmayan ekiplerce yapılan uygulamalar sonuca ulaşamamakta.

Böyle bir uygulamayı yetkin bir şekilde yapabilmek için iyi bir imalat bilgisine, üst düzey mekanik tecrübe ile elektronik sistem, otomasyon ve yazılımlara hakim olunması gerekmekte. Bu üç unsur bir araya geldiği zaman gerçek bir Cnc dönüşümünü yapmak mümkün olur. Uzun yıllar Almanya’da ki çalışmalarımızda elde ettiğimiz imalat, makine mekaniği ve Cnc kontrol sistemleri ile yazılımları konularında ki tecrübelerimiz ile projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Retrofit uygulamalarında makinenin tork ve özelliklerinin artması için, gerekli olan makinenin çalışma senaryosunu firmamız çıkarmakta. Makine çalışma senaryosu Macro yazılımı Cnc Center’ın ekibi tarafından yazılmaktadır.

Cnc dönüşümü için yapılması gereken uygulama genel hatları ile şöyle olmalıdır:

 1. Makinenin, Cnc dönüşümüne uygun olup olmadığı tespit edilir. Proje yanlış makinede istenilen sonuçları vermez.
 2. Makine eksenlerinin taşlanmasına ihtiyaç olup olmadığına karar verilir.
 3. Makine sökülerek planlama doğrultusunda uygulama başlar. (Bu aşamada makinenin tüm eksenleri sökülüp birçok işlem ve ilave yapılmaktadır).
 4. Makinenin çalışma prensipleri yeni ve dijital teknolojiye göre yeniden tasarlanır ve makinenin çalışma senaryosu çıkartılır.
 5. Trapez eksen milleri ve kızıl somunları atılır. Bunların yerine vidalı mil ve vidalı mil somunları takılır.
 6. Vidalı mil taşıyıcı rulman yatakları tasarlanıp, imal edilerek takılır.
 7. Rulmanlar Cnc ergonomisine uygun olarak seçilir.
 8. Eksen servo motor bağlantı yatakları tasarlanır ve imal edilir.
 9. Spindell motoru bağlantı tasarımı yapılarak, imal edilir ve bağlantısı yapılır.
 10. Hidrolik tasarımı yapılır ve hidrolik ünite monte edilir. Kullanılan hidrolik piston, hidromotor ve hidrolik ekipmanların bağlantıları yapılır.
 11. Elektrik kabloları, haberleşme kabloları, hidrolik hortumlar, otomatik kızak yağlama hatları yeni kullanılır.
 12. Makinenin hareketli kısımlarına gitmek zorunda olan elektrik kabloları, haberleşme kabloları, hidrolik ve pinömatik hortumlar, otomatik kızak yağlama hatları hareketli kablo kanalı ile taşınır.
 13. İş güvenliği kriterlerine uygun bir şekilde uygulama yapılmalı.
 14. Makine kızaklarının dış etkenlere karşı koruma altına alınması planlanmalı.
 15. Makine toplanırken mekanik aksam üzerinde gerekli testlerin yapılması. Bu testler atlanır ise vidalı mil, vidalı mil somunu, vidalı mil eksen taşıyıcı rulmanları ve benzeri arızalar ile sık sık karşılaşılır.
 16. Otomatik kızak yağlama sisteminin takılması ve hatlarının çekilmesi.
 17. Tren tekerlek profillerinin işlenmesi için gerekli olan özel yazılımların tamamı Cnc Center ekibi tarafından yazılmıştır. Bu tren tekerlek profilleri ECM standartlarını sağlamaz ise tren tekerlek işleme izni alınamaz.
 18. Makineye özel olarak hazırlanan otomasyon panosu en uygun ve emniyetli alana monte edilir.
 19. Cnc kontrol ünitesi en emniyetli alana takılır.
 20. Sistem parametrelerinin girilmesi.
 21. Macro yazılımın yazılması.
 22. Servo motorların senkronize edilmesi.
 23. Tüm kumandanın Cnc Kontrol ünitesinde toplanması.
 24. Otomasyon panosu ile Cnc Kontrol ünitesinin tüm bağlantıları oluşturulur. Makinenin çıkartılan çalışma senaryosuna göre mekanik ve elektronik sistemlerinin birbirine tanıtılması yapılır.
 25. Mekatronik mühendisliği ile mekanik ve elektronik sistemleri, imalat bilgi ve tecrübeleri ile modifiye edilerek birbirine entegre olan bütünleşmiş bir sistem haline getirilerek, makinenin devreye alınması.
 26. Oluşabilecek arızalara Türkçe tanımlama ile hızlı bir şekilde müdahale imkanı sağlanır.
 27. Bilgisayar bağlantısı ile internet üzerinden makineye bağlantı sağlanıp, makinenin makro yazılımına girilip müdahale etmek için gerekli alt yapının hazırlanması. Gereksiz zaman ve servis kaybı önlenmektedir.
 28. Makine operatörün insiyatifinden tamamen çıkartılır. İnsan hata faktörü minimize edilir.
 29. Makro yazılımların back-up’ları, elektrik-elektronik projesi, hidrolik şeması ve gerekli teknik özelliklerin verilmesi.
 30. Makinenin boyanması.
 31. Tüm bunların sözleşme ile yapılması gerekmektedir.

Bu tür projeler envanterdeki makine ve ekipmanın verimli, istikrarlı ve uzun ömürlü çalışması için yapılır. Makinelerimiz, milli servetimiz ve yüksek teknoloji ile piyasa değerlerini arttırarak milli ekonomimize katkı sağlayabiliriz.

Yetkin olmayan kişilerin yaptığı Cnc dönüşümü, para ve zaman kaybı ile beraber makinede geri dönüşü imkansız ya da yüksek maliyetli sorunlar ortaya çıkarmakta. Firmamız yapmış olduğu Cnc dönüşümüne 2(İki) yıl garanti vermekte. Makine tork kontrolleri maksimum yükleme ile kontrol edilmekte. Cnc dönüşümleri mekanik ve elektronik ile beraber yapılarak, tüm sorumluluğu yüklenmekteyiz.