İmalatınıza Özel Cnc Tasarımı

 

İmalatınıza özel olarak seçilen veya tasarlanan makineler ürün maliyetinizi olumlu olarak etkileyip rekabet gücünüzü artırmaktadır. İmalata özel olarak yeniden tasarlanan ve ilaveler ile üretim maliyetlerini düşürecek özelliklerde özel amaçlı Cnc yapıyoruz.

Retrofit uygulamalarında makinenin tork ve özelliklerinin artması için, gerekli olan makinenin çalışma senaryosunu firmamız çıkarmakta. Makine çalışma senaryosunun Macro yazılımı Cnc Center’ın ekibi tarafından yazılmaktadır. Bu prensipler ile elektronik ve mekanik sistemler modifiye edilerek yenilenmekte ve imalatınıza özel hizmet vermekte.

 1. Cnc kontrol sisteminin sipesifik özellikleri doğru seçilmeli
 2. Eksen servo motorları seçilir.
 3. Eksen servo motor sürücüleri seçilir.
 4. Spindell servo motor ve sürücüsü seçilir.
 5. Talep eden firmanın üretimden sorumlu personeli ile hedefler belirlenir.
 6. Belirlenen hedefler doğrultusunda mekanik analiz yapılır. Gerekli olan müdahaleler için tasarımlar eksiksiz yapılır. Makinede ihtiyaç duyulan mekanik ilave ve yazılımlar yerine getirilir.
 7. Makine sökülmeli ve gerekli müdahaleler bu şekilde yapılmalı. Hidrolik tasarımı yapılır ve hidrolik ünite montajı yapılır. Kullanılan hidrolik piston, hidromotor ve hidrolik ekipmanların bağlantıları yapılır.
 8. Elektrik kabloları, haberleşme kabloları, hidrolik hortumlar, otomatik kızak yağlama hatları yeni kullanıldı.
 9. Makinenin hareketli kısımlarına gitmek zorunda olan elektrik kabloları, haberleşme kabloları, hidrolik ve pinömatik hortumlar, otomatik kızak yağlama hatları hareketli kablo kanalı ile taşınır.
 10. İş güvenliği kriterlerine uygun bir şekilde uygulama yapılmalı.
 11. Makine kızaklarının dış etkenlere karşı koruma altına alınması planlanmalı
 12. Makine toplanırken mekanik aksam üzerinde gerekli testlerin yapılması. Bu testler atlanır ise vidalı mil, vidalı mil somunu, vidalı mil eksen taşıyıcı rulmanları ve benzeri arızalar ile sık sık karşılaşılır.
 13. Otomatik kızak yağlama sisteminin takılması ve hatlarının çekilmesi.
 14. Makineye özel olarak hazırlanan otomasyon panosu en uygun ve emniyetli alana monte edilir.
 15. Cnc kontrol sistemi en emniyetli alana takılır.
 16. Sistem parametrelerinin girilmesi.
 17. Macro yazılımın yazılması.
 18. Servo motorların senkronize edilmesi.
 19. Tüm kumandanın Cnc Kontrol ünitesinde toplanması.
 20. Otomasyon panosu ile Cnc Kontrol ünitesinin tüm bağlantıları oluşturulur. Makinenin çıkartılan çalışma senaryosuna göre mekanik ve elektronik sistemlerinin birbirine tanıtılması yapılır.
 21. Mekatronik mühendisliği ile mekanik ve elektronik sistemleri, imalat bilgi ve tecrübeleri ile modifiye edilerek birbirine entegre olan bütünleşmiş bir sistem haline getirilerek, makinenin devreye alınması.
 22. Oluşabilecek arızalara Türkçe tanımlama ile hızlı bir şekilde müdahale imkanı sağlanır.
 23. Bilgisayar bağlantısı ile internet üzerinden makineye bağlantı sağlanıp, makinenin makro yazılımına girilip müdahale etmek için gerekli alt yapı hazırlğının yapılması. Gereksiz zaman ve servis kaybı önlenmektedir.
 24. Makro yazılımların back-up’ları, elektrik-elektronik projesi, hidrolik şeması ve gerekli teknik özelliklerin verilmesi.
 25. Makinenin boyanması.
 26. Tüm bunların sözleşme ile yapılması gerekmektedir.

Yetkin olmayan ekipler tarafından yapılan projeler sonucunda, yeniliğe açık olan firmaların da şevki kırılıyor ve işini doğru yapan firmalar zarar görüyor. Mekanik ve elektronik uygulama sorumluluğu beraber yüklenilmelidir. Bu tarz projeler makinelerin istikrarlı, verimli ve uzun ömürlü çalışması için olmalı. Bunun için firmamız yaptığı projelere 2(İki) yıl garanti vermekte. Mekatronik Mühendisliği hem mekanik hem de elektronik yetkinlik ile sağlanabilir.