Cnc Dik Torna Çevrimi

 

 

CNC ÇEVRİMİ / REDROFİT

Üniversal talaşlı imalat makinalarının Cnc’ye çevrilmesi ve gerçek bir Cnc olarak çalışması için mekanik ve elektronik senkronizasyonu tam olarak yapılmalıdır. Bu aşama teknik literatürde MEKATRONİK olarak adlandırılmaktadır. PLC olarak adlandırdığımız makinanın çalışma senaryosu firmamız tarafından yazılmaktadır. Unutulmamalıdır ki üniversal olarak çalışması için imal edilmiş mekanik bir tezgahın, tüm mekanik ergonomisinin Cnc ergonomisine çevrilmesi gerekir. Gerçek bir Cnc dönüşümü için yapılması gereken uygulama şöyle olmalıdır:

 1. Elimizde bulunan üniversal talaşlı imalat makinasının Cnc’ye çevrilmesine uygun olup olmadığının tespit edilmesi.
 2. Makinanın tüm eksenlerindeki trapez dişli mil ve sarı somunların yerine, vidalı mil ve somunlar adapte edilmesi. Adapte edilen vidalı mil ve somunlara uygun eksen rulmanları ile yataklama yapılması(Bu aşamada makinanın tüm eksenleri sökülüp birçok işlem ve ilave yapılmaktadır).
 3. Eksenlere servo motorlarının takılması.
 4. Eksen hareketlerine göre elektrik kablolarının, varsa hidrolik hatlarının ve otomatik kızak yağlama sistemi hortumlarının çekilmesi.
 5. Otomatik kızak yağlama sisteminin takılması.
 6. Otomasyon panosunun yapılması.
 7. Cnc kontrol panelinin takılması.
 8. Sistem parametrelerinin girilmesi.
 9. PLC yazılması.
 10. Servo motorların senkronize edilmesi.
 11. Sistemin devreye alınması.
 12. Makinenin boyanması.
 13. Tüm bunların sözleşme ve iş tanımı ile yapılması gerekmektedir.

Doğru ellerde yapılmayan Cnc çevrimi para ve zaman kaybı yanında makinada geri dönüşü maliyetli sorunlar da meydana getirmektedir. Firmamız yapmış olduğu Cnc dönüşümüne mekanik olarak 2(İki) yıl garanti vermektedir. Makine tork kontrollerimizde maksimum yükleme ile kontrol yapmaktayız. Çevrimlerimizi mekanik ve sistem ile beraber yapmakta, tüm sorumluluğu yüklenmekteyiz.