Taksan BFT 80 Borverk Revizyonu

1988 Model Taksan BFT 80 Borverk tezgahı, talaşlı imalat yapabilmek için gerekli olan tüm özelliklerini kaybetmiş ve atıl durumda idi. Taahhüdümüz gereği tamamen atıl durumda olan Taksan BFT 80 Borverk tezgahının mekanik ve elektronik revizyonu 21 takvim gününde tamamlanarak, makine sevk edildi. Kesin kabulü yapılarak, başarı ile imalat parkuruna katıldı.

Üniversal talaşlı imalat makinelerinin revizyon planlaması yapılırken, güç hesaplamalarının doğru yapılması gerekir. Güç hesaplamaları neticesinde mekanik ve elektronik senkronizasyonu tam olarak elde edilmelidir. Bu ancak yetkin bir Mekatronik Mühendisliği ile olabilir.

Günümüzde birçok ağır tip konvansiyonel tezgah yüksek maliyetler ile imal edilebilmekte. Bu maliyeti uygun bir bütçeye çekebilmek için eski makinelerin revizyonu oldukça sık kullanılan bir metod. Taksan BFT 80 Borverk tezgahı  mekanik ve elektronik revizyonu yapılarak devreye alındı. Akıllı ve esnek otomasyon sistemi kullanılarak, makine çalışma alanı tanımlandı, çalışma alanı sınırına geldiğinde makine otomatik olarak kapanıp emniyete geçmekte.

Böyle bir uygulamayı yetkin bir şekilde yapabilmek için iyi bir imalat bilgisine, üst düzey mekanik tecrübe ile elektronik sistem, otomasyon ve yazılımlara hakim olunması gerekmekte. Bu üç unsur bir araya geldiği zaman gerçek bir revizyon yapmak mümkün olur. Uzun yıllar Almanya’da ki çalışmalarımızda elde ettiğimiz imalat, makine mekaniği ve otomasyon sistemleri ile yazılımları konularında ki tecrübelerimiz ile projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Yapılması gereken uygulama genel hatları ile şöyle olmalıdır:

 1. Makinenin çalışma prensipleri yeni ve dijital teknolojiye göre yeniden tasarlanır ve makinenin çalışma senaryosu çıkartılır.
 2. Makine sökülerek planlama doğrultusunda uygulama başlar. (Bu aşamada makinenin tüm eksenleri sökülüp birçok işlem ve ilave yapılmaktadır).
 3. Trapez eksen milleri ve kızıl somunları kontrol edilerek yapılması gereken müdahaleler yapılır.  
 4. Şanzımanların bakımları yapıldı.
 5. Otomasyon panosu yeni teknolojiye uygun olarak, akıllı ve esnek otomasyon sistemi olarak tasarlandı. PLC yazılımı ilave edilerek, sensör ve siviç teknolojileri ile konumlama yapıldı, makine çalışma alanı tanımlandı. Çalışma alanı sınırına geldiğinde makine otomatik olarak kapanıp emniyete geçmekte. Tasarlanan sistem ile makinenin zarar görme riski ortadan kalktı.
 6. Makineye dijital cetveller monte edilerek, sisteme entegre edildi. Hassasiyet kontrolü operatörün insiyatifinden çıktı.
 7. Elektrik kabloları, haberleşme kabloları, otomatik kızak yağlama hatları yeni kullanıldı.
 8. Makinenin hareketli kısımlarına gitmek zorunda olan elektrik kabloları, haberleşme kabloları, hidrolik ve pinömatik hortumlar, otomatik kızak yağlama hatları hareketli kablo kanalı ile taşınır.
 9. Makine kızaklarının dış etkenlere karşı koruma altına alınması planlanmalı.
 10. İş güvenliği kriterlerine uygun bir şekilde uygulama yapılmalı.
 11. Makine toplanırken mekanik aksam üzerinde gerekli testlerin yapılması.
 12. Otomatik kızak yağlama sisteminin takılması ve hatlarının çekilmesi.
 13. Makineye özel olarak hazırlanan otomasyon panosu en uygun ve emniyetli alana monte edilir.
 14. Otomasyon panosu ile Kumanda panelinin tüm bağlantıları oluşturulur. Makinenin çıkartılan çalışma senaryosuna göre mekanik ve elektronik sistemlerinin birbirine tanıtılması yapılır.
 15. Mekatronik mühendisliği ile mekanik ve elektronik sistemleri, imalat bilgi ve tecrübeleri ile modifiye edilerek birbirine entegre olan bütünleşmiş bir sistem haline getirilerek, makinenin devreye alınması.
 16. Elektrik-elektronik projesi, hidrolik şeması ve gerekli teknik özelliklerin verilmesi.
 17. Makinenin boyanması.
 18. Tüm bunların sözleşme ile yapılması gerekmektedir.

Bu tür projeler envanterdeki makine ve ekipmanın verimli, istikrarlı ve uzun ömürlü çalışması için yapılır. Makinelerimiz, milli servetimiz ve yeni teknolojiler ile piyasa değerlerini arttırarak milli ekonomimize katkı sağlayabiliriz. Yeni fiyatı oldukça yüksek olan 80’lik bir Borverk tezgahının revizyonu yapılarak ekonomimize kazandırıldı.

Yetkin olmayan kişilerin yaptığı revizyonlarda, para ve zaman kaybı ile beraber makinede geri dönüşü imkansız ya da yüksek maliyetli sorunlar ortaya çıkmakta. Firmamız yapmış olduğu revizyonlara 2 (İki) yıl garanti vermekte. Makine tork kontrolleri maksimum yükleme ile kontrol edilmekte. Mekanik ve elektroniği birlikte yaparak, tüm sorumluluğu yüklenmekteyiz.